Tunisko a Lybie - příprava

Pokud pojedete do Libye autem, je třeba si opatřit auto spolehlivé, které nevyžaduje cestou žádné nečekané opravy. Některé opravy se vyloučit zcela nedají - např. defekt pneumatiky. Pro případ nouze jsme sebou tedy měli základní nářadí, soupravu na lepení duší, spray do pneu na nouzové dojetí, atd. S tím, že v Libyi seženete náhradní díly na konkrétní automobil, bych raději moc nepočítal. Stejně tak jako neseženete bezolovnatý benzín. Doporučuji tedy diesel - je spolehlivý, úsporný a naftu mají všude.

    Kromě víz a placení různých poplatků cestou, budete potřebovat ještě lístky na trajekty. Trajekt Itálie - Sicílie jezdí často, platí se jen za vozidlo a není na něj třeba lístky objednávat. Horší je to s trajektem Sicílie - Tunisko. Odjíždí s Trápani a to jednou týdně, vždy v pondělí ráno. Lístky je proto lepší koupit už u nás. Zajistí vám je třeba Čedok, Na příkopě 18. Pro auta nad 4m délky je třeba počítat s příplatkem. Dopravu zajišťuje společnost Tirrenia .

    Pokud umíte francouzsky, máte v Tunisku vyhráno . S angličtinou je to horší. Jestliže umíte arabsky, pak máte zase vyhráno v Libyi.:-) V opačném případě umět nejlépe anglicky, někdy stačí rusky.

Peněz je lepší si vzít samozřejmě více, ovšem je nutno podotknout, že zase nebude tolik příležitostí je utratit.